Kategoritë

Irani fillon “valën e dytë” të sulmeve ndaj resurseve amerikane në Irak

Irani ka nisur një tjetër sulm raketash në një numër objektesh amerikane në Irak, sipas agjencisë gjysmë zyrtare të lajmeve Tasnim, njofton Russia Today. Raundi i ri i raketave vijon të parën pas më shumë se një orë, transmeton drejt.mk.
“Disa minuta më parë ç3:30 pasdite me kohën lokale] nisi vala e dytë e sulmeve raketore iraniane në bazën amerikane,” raportoi media.

Një orë më parë mediat ndërkombëtare njoftuan për një sulm me dhjetë raketa mbi dy baza amerikane në Irak, ndërsa përgjegjësinë e mori Garda revolucionare e Iranit. Sulmet u konfirmuan edhe nga Pentagoni, ndërsa u njoftua se presidenti amerikan është konsultuar me këshilltarët e sigurisë dhe e ndjek situatën. /drejt.mk