Kategoritë

Rritet çmimi i naftës pas sulmeve të Iranit ndaj bazave amerikane


Çmimi i naftës u rrit të mërkurën, njofton CNN, pasi Pentagoni tha që Irani nisi më shumë se një duzinë raketa balistike kundër bazave në Irak që strehojnë trupat amerikane.

Hakmarrja e dukshme për sulmin e dronit amerikan të javës së kaluar kundër një komandanti të lartë iranian forcon shqetësimin për një konflikt të jashtëzakonshëm midis Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, transmeton drejt.mk

Çmimet e naftës amerikane u ngritën më shumë se 4% në mbi 65 dollarë për fuçi të martën në mbrëmje pasi zyrtarët amerikanë thanë që Irani lëshoi ​​më shumë se një duzinë raketash që synonin të paktën dy baza që strehojnë personelin ushtarak amerikan, njoftoi CNN. Çmimi bruto qe u vendos në 62.70 dollarë për fuçi gjatë tregtimit të rregullt të martën, u ngjit në lartësinë e 65,48 $ për fuçi.

Sulmi u pohua nga vetë Irani, jo një nga grupet e ndryshme të përfaqësuesit të vendit në rajon. Dhe Pentagoni tha që Irani përdori raketa balistike nga brenda Irakut, duke treguar një përshkallëzim domethënës.
“Nuk është për t’u habitur që ka pasur një hakmarrje nga Irani – shqetësimi është se kjo është vetëm shenja e gjërave që do të vijnë”, tha Matt Smith, drejtor i hulumtimit të mallrave në ClipperData. / drejt.mk