Kategoritë

BOTA Mbi nëntë milionë amerikanë tashmë kanë votuar në zgjedhjet presidenciale në SHBA

Më shumë se 10 milionë amerikanë tashmë kanë votuar për zgjedhjet presidenciale për më 3 nëntor përmes postës apo me fillim fillestar. “Votuesit kanë lëshuar gjithsej  10.296.180 fletëvotime”, që është rekord, publikoi Projekti amerikan për zgjedhje në Universitetin në Florida në faqen e vet të internetit.

Votuesit në Xhorxhia ishin të detyruar të preson në radhë të gjata para vendvotimeve në ditën e parë të votimit të parakohshëm. Viteve të fundit, shtet ka probleme me votimin, shkruan Gardian. Në disa vende është pritur më shumë se gjashtë orë që të votohet.

Autoritetet lokale raportuan jehonë të paparë në ditën e parë të votimit të parakohshëm në Virxhinia dhe Ohajo.

Presidenti amerikan Donald Tramp u kthye në fushatën zgjedhore më pak se dy javë pasi publikoi se është i infektuar me virusin në tubimin në Sanford, Floridë, ku, pa maskë, e lavdëroi menaxhimin e tij me epideminë.

Kandidati demokrat Xho Bajden dje pati dy paraqitje parazgjedhore në Ohajo.

Ai e kritikoi Trampin për minimizimin e kërcënimit nga virusi dhe u tall me deklaratën e presidentit se “nuk dëshiron panik midis amerikanëve”.

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.